Mini poradnik dla beneficjentówskładających wnioski o przyznanie pomocy
w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w zakresie:
Podejmowanie działalności gospodarczej – przedsięwzięcie Firma z pomysłem
– o czym powinniśmy wiedzieć przed złożeniem wniosku i na co należy zwrócić uwagę przy ubieganiu się o dofinansowanie na podejmowanie działalności gospodarczej
Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Raciążu zakończyło realizację zadania grantowego. W ramach operacji pt. „Rozwój aktywności społecznej poprzez włączenie kulturalne różnych grup wiekowych i społecznych” stowarzyszenie zakupiło stoły i ławy wystawiennicze do prezentacji i promocji swoich produktów oraz materiały w celu przeprowadzenia cyklicznych warsztatów teatralnych i rękodzielniczych m.in. robienia szkatułek ze sznurka i widokówek, decupage, ozdabiania kapeluszy kwiatami, robienia kwiatów z bibuły i krepiny, haftu krzyżykowego.
Walne Zebranie członków LGD–Przyjazne Mazowsze odbyło się 28 października 2019 r. W pierwszym terminie o godz. 16:30 na spotkanie przybyły 22 z 82 członków, co stanowiło 26,83 % ogółu (obecność wg załączonej listy obecności). Z powodu braku wymaganej liczby członków stowarzyszenia zebranie odbyło się w drugim terminie, tego samego dnia o godz. 17.00. W obradach uczestniczyło 23 uprawnionych członków.
Na podstawie wniosków z przeprowadzonych naborów w ramach projektów grantowych, problemów pojawiających się w trakcie realizacji i rozliczenia grantów, uwag i potrzeb zgłaszanych przez grantobiorców, konsultacji społecznych oraz przeprowadzonych ankiet z organizacjami pozarządowymi, zaproponowano uproszczenia niektórych zapisów oraz ujednolicono treści w procedurach i umowie.
Co człowiek może dać pszczołom i dlaczego powinniśmy je chronić tu i teraz? – to refleksja wynikająca ze szkolenia na temat dobrych praktyk pszczelarskich, które odbyło się 30 października 2019 r. w MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku. Organizatorami spotkania byli Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Lokalna Grupa Działania – Przyjazne Mazowsze i Koło Pszczelarzy w Płońsku.
Profesja CAZ sp. z o. o. zaprasza Grantobiorców do wzięcia udziału w projekcie:
„Międzynarodowa współpraca się opłaca”
Granty na komponent współpracy ponadnarodowej dla beneficjentów projektów standardowych realizowanych w zakresie celów tematycznych 8-11 współfinansowanych z EFS w ramach PO WER lub RPO w perspektywie finansowej 2014-2020
Przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania – Przyjazne Mazowsze, w dniu 22 października 2019 r., wzięli udział w konferencji pt.: ,,Rozwój przedsiębiorczości oraz inwestycja w zasoby ludzkie w ramach środków publicznych”, która odbyła się w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział Poświętne w Płońsku.
„Wsi spokojna- wsi wesoła” to tytuł zadania realizowanego przez Stowarzyszenie „Razem dla wsi” z Goławina w ramach projektu grantowego LGD-Przyjazne Mazowsze „Aktywna Wieś”. Otrzymana na ten cel kwota dofinansowania wynosiła 10 000 zł.
Mateusz Odoliński ze Stowarzyszenia Nasz Czerwińsk nad Wisłą został wyróżniony dyplomem Marszałka Województwa Mazowieckiego za szczególne zasługi dla rozwoju i promocji turystyki na Mazowszu. Zgłoszenia dokonała Lokalna Grupa Działania – Przyjazne Mazowsze. Uroczyste wręczenie dyplomów odbyło się podczas uroczystej Gali zorganizowanej w ramach XIII Sejmiku Województwa Mazowieckiego, 25 września br. w Centrum Kultury Izabelin.
Gratulujemy!
W dniach 9 - 12 września 2019 r. 20 osobowa grupa wyjechała do Niemiec w ramach operacji pn. „Wymiana doświadczeń, integracja, edukacja, środowisko naturalne” realizowanej przez Stowarzyszenie Społecznej Samopomocy – Lokalna Grupa Działania w Ciechanowie oraz Lokalną Grupę Działania – Przyjazne Mazowsze w Płońsku na zaproszenie przedstawicieli partnerów z Niemiec. Projekt ma na celu podniesienie wiedzy i umiejętności w zakresie innowacyjnych rozwiązań stymulujących rozwój obszarów wiejskich na terenie UE. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
„Ocalić od zapomnienia”, czyli przywracamy czasy świetności budynku wiejskiego w Soboklęszczu poprzez zwiększenie aktywizacji i integracji społeczności lokalnej" to tytuł projektu grantowego realizowanego przez Stowarzyszenie Kreatywnych Kobiet „Na obcasach” w Jońcu, które na ten cel otrzymało dofinansowanie w wysokości 10 000 zł.
15 września 2019 r. w Szerominku, przy nowej Parafii pw. Św. Ojca Pio, odbyły się
XIV Płońskie Gminne Dożynki Diecezji Płockiej i Ziemi Płońskiej.
Święto plonów w Gminie Płońsk rozpoczęła polowa Msza św. dziękczynna, której przewodniczył biskup senior Roman Marcinkowski.
Uroczystego powitania dokonał Gospodarz wydarzenia, wójt gminy Płońsk Aleksander Jarosławski, który zaprosił do symbolicznego stołu dożynkowego. W roli starostów dożynkowych w tym roku wystąpili młodzi mieszkańcy gminy Płońsk: Renata Drogosz i Dawid Traczyński.
W dniu 15 września 2019r., w ramach międzynarodowego projektu współpracy pt.„Co Wieś to inna pieśń”, na obszarze Lokalnej Grupy Działania-Przyjazne Mazowsze gościliśmy naszego partnera zagranicznego Mancomunidad de Desarrollo Condado de Huelva z siedzibą w Bonares (Hiszpania).
Uczestnikami wizyty byli: Ignacio Caraballo - Marszałek Prowincji Huelva, Miguel Ángel Curiel Reinoso - prezes Mancomunidad de Desarrollo Condado de Huelva oraz burmistrz gminy Hinojos, Pilar Cendrero Araújo - zastepca dyrektora Mancomunidad de Desarrollo Condado de Huelva, Mayte Jiménez Díaz - manager Mancomunidad de Desarrollo Condado de Huelva, Ángela Olaya Camacho - specjalista do spraw komunikacji w Mancomunidad de Desarrollo Condado de Huelva, koordynatorka projektu.
W dniu 10.09.2019 r. po raz pierwszy w siedmioosobowym składzie zebrała się Kapituła Marki Przyjazne Mazowsze: Przewodnicząca Kapituły Pani Danuta Bronowska - Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego O/Poświętne, Wiceprzewodnicząca Pani Katarzyna Ornarowicz - Starostwo Powiatowe w Płońsku, Sekretarz Pani Monika Łabęcka - LGD-PM oraz członkowie Kapituły: Pani Agata Sosińska - Osiecka - Mazowiecki Park Naukowo Technologiczny - Park Spółdzielczy w Płońsku, Pani Paulina Wasiak - MODR O/Poświętne, Pani Zenona Szostek - Specjalista w zakresie produktu lokalnego, Pani Dominika Zacieska - LGD-PM. Przyznano 12 Certyfikatów Marka Przyjazne Mazowsze, które zostaną wręczone o godz. 10.30 podczas Konferencji nt. „Od pola do stołu – lokalnie i legalnie” zorganizowanej w ramach XIV Jesiennego Jarmarku „od pola do stołu” w dniu 15.09.2019 r.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach
Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach
Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność
Wszelkie prawa zastrzeżone. Lokalna Grupa Działania - Przyjazne Mazowsze
Projekt i realizacja: Konrad Stępień