UWAGA!!! Przedłużona rekrutacja do udziału w projekcie „Komputer bez tajemnic” do dnia 19 stycznia 2015 r
Lokalna Grupa Działania – Przyjazne Mazowsze zaprasza do uczestnictwa w projekcie „Komputer bez tajemnic” realizowanym w partnerstwie przez ATForum Damian Dmuchowski oraz Polską Izbę Młodych Przedsiębiorców LOM Wrocław.
Celem głównym projektu jest zmniejszenie poziomu wykluczenia cyfrowego 180 mieszkańców województwa mazowieckiego, którzy ukończyli 50 rok życia w okresie od 10.2014 do 06.2015
Cele projektu realizowane są poprzez przeprowadzenie szkoleń z obsługi komputera i znajomości programów komputerowych na poziomie ECDL Profil Base (podstawowym) lub ECDL Core (rozszerzonym) zakończonych egzaminem.
Komisja Europejska zatwierdziła Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Polska jest jednym z trzech krajów, które zakończyły negocjacje. W ramach PROW 2014-2020 do wykorzystania będzie łącznie 13,5 mld euro (środki unijne i krajowe). Więcej informacji na temat PROW 2014-2020 na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (http://www.minrol.gov.pl/pol/Wsparcie-rolnictwa-i-rybolowstwa/PROW-2014-2020)
Lokalna Grupa Działania – Przyjazne Mazowsze zaprasza do uczestnictwa w projekcie „Komputer bez tajemnic” realizowanym w partnerstwie przez ATForum Damian Dmuchowski orazPolską Izbę Młodych Przedsiębiorców LOM Wrocław.
Celem głównym projektu jest zmniejszenie poziomu wykluczenia cyfrowego 180 mieszkańców województwa mazowieckiego, którzy ukończyli 50 rok życia w okresie od 10.2014 do 06.2015
Przekazujemy zaproszenie do udziału w projekcie „Złapani w sieć”, realizowanym przez Fundację Idealna Gmina, w terminie od października 2014 do czerwca 2015. Przedsięwzięcie ma na celu wsparcie merytoryczne organizacji pozarządowych działających na terenach wiejskich oraz zbudowanie sieci wiejskich organizacji pozarządowych z województwa mazowieckiego. W ramach projektu odbędą się szkolenia z doskonalenia kompetencji członków NGO, z zakresu włączania się w proces konsultacji, komputerowe, tworzenia regionalnego potencjału NGO na Mazowszu.Zaplanowano wieloaspektowe doradztwo przystosowane do indywidualnych potrzeb każdego NGO w zakresie tworzenia wizerunku np. budowy strony internetowej, ale także wsparcie specjalistyczne: zagadnienia prawne, księgowe i inne, odpowiednio do problemów zgłaszanych przez NGO. Wszyscy specjaliści dostępni będą w zależności od potrzeb organizacji, mogą to być spotkania osobiste w biurze Projektu, konsultacje telefoniczne i Internetowe, dojazd do NGO. Dzięki dofinansowaniu z EFS udział w projekcie jest bezpłatny, organizatorzy zwracają również koszty dojazdu. Więcej informacji oraz karta zgłoszenia w załącznikach.
Pobierz pełny opis projektu Pobierz formularz zgłoszeniowy
Opracowała na podstawie przesłanych materiałów: Danuta Kucińska
Biblioteka Miejska w Płońsku10 listopada 2014 r. po raz 9. zorganizowała Zaduszki Muzyczne, które odbyły się w kościele św. M.M. Kolbego w Płońsku. Wykonawcami spektaklu słowno-muzycznego byli młodzi artyści ze Szkoły Muzyki i Tańca Nutka oraz grupy teatralne ze szkół płońskich. Widowisko było przypomnieniem tragicznych losów Polaków oraz wspomnieniem osób zasłużonych dla ziemi płońskiej. Na zakończenie jako gość specjalny wystąpiła Anna Bałchan -siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, działaczka społeczna, prezes stowarzyszenia pomoc dla kobiet i dzieci im. Marii Niepokalanej, laureatka nagrody TOTUS oraz nagrody im. ks. Józefa Tischnera.
„Zauważ PROW 2007 - 2013 wokół siebie” - konferencja podsumowująca wdrażanie PROW 2007-2013 w powiecie płońskim.
W dniu 30 października 2014 r. w Płońsku odbyła się konferencja przedstawiająca efekty wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na terenie powiatu płońskiego pod hasłem „Zauważ PROW 2007 - 2013 wokół siebie”.
Na zakończenie wyjazdu studyjnego do Austrii zorganizowaliśmy wspólne podsumowanie wizyty w formie warsztatowej. Chcieliśmy zebrać rekomendacje uczestników na temat ewentualnej współpracy z austriackimi lokalnymi grupami, jej charakteru, zakresu oraz na bieżąco podzielić się wrażeniami z pobytu a także pomysłami na projekty, które warte są przeniesienia na nasz obszar. Sformułowaliśmy 3 pytania: 1.Które z poznanych przykładów austriackiego Leadera warto przenieść na nasz obszar?2. Czy jesteś za współpracą z Austriakami i w jakim zakresie? Czego dotyczyć ma projekt? 3. Jakie są twojewrażenia z pobytu?
Członkowie LGD – PRZYJAZNE MAZOWSZE w dniach 7-11 października 2014 r. odbyli wizytę studyjną do Austrii, odwiedzili lokalne grupy działania w Sauwald i Wels. Poznali innowacyjne, bardzo interesujące projekty zakresu rekreacji, promocji marki ziemniaka, przykłady dywersyfikacji źródeł dochodów, a wszystko to za sprawą naszych, aktywnych członków, a ze strony gospodarzy: Thomasa Muellera, Ramony Kogler i Alfreda Melsingera. Uczestnicy tej formy szkoleniowej z dużym uznaniem odnieśli się do zaprezentowanych przykładów dobrych praktyk – dali temu wyraz w ankiecie wieńczącej wyjazd.
Z dużym zaciekawieniem wysłuchali informacji na temat zasad funkcjonowania austriackiego Leadera, które przedstawił pan Ignatz Knöbl, kierownik Wydziału ds. Obszarów Zaniedbanych i Ekologicznej Gospodarki Rolnej w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Wodnej w Wiedniu. W okresie przedakcesyjnym był on ministrem spraw zagranicznych Górnej Austrii odpowiedzialnym za negocjacje umowy akcesyjnej z UE. Potem przez wiele lat odpowiadał za realizację programu Leader.
Otwarte spotkania konsultacyjne dla mieszkańców gmin: Baboszewo, Dzierzążnia, Naruszewo, Sochocin, Płońsk, Joniec, Nowe Miasto, Miasto i Gmina Raciąż, Załuski.
Zapraszamy!
Jaka jest nasza rola w gminie i co możemy w niej zmienić aby żyło się lepiej? To hasło przewodnie spotkań, na których mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się na temat problemów i potrzeb a także silnych i słabszych stron otoczenia, w którym żyją oraz ich wpływu na codzienne życie. Spotkania są elementem współtworzenia przez LGD - Przyjazne Mazowsze razem z mieszkańcami obszaru, Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014 - 2020. Dokument będzie gotowy w przyszłym roku i wskaże najważniejsze kierunki rozwoju i inwestycji dla całego obszaru naszego działania. Razem stworzymy plan działania i pozyskamy środki na realizację projektów przez mieszkańców.
Zapraszamy rolników przedsiębiorców, samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji, bezrobotnych, wszystkich mieszkańców, którzy chcą mieć wpływ na rozwój swojej gminy.
Szanowni Państwo,
Informujemy, że firma P&M GROUP organizuje szkolenie dotyczące systemu zarządzania środowiskowego w organizacji.
Bezpłatne szkolenia będą się odbywać w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym należącym do Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (09-100 Płońsk ul. H. Sienkiewicza 11) w ramach projektu Ekologia w Twojej Firmie.
W dniu 13 września 2014 r. LGD - Przyjazne Mazowsze uczestniczyła w „Dniu ziemniaka”, imprezie organizowanej przez Centrum Aktywności Osób Starszych Klub Seniora w Koziebrodach. Uroczystego otwarcia w plenerze, przed budynkiem OSP, dokonała Prezes CAOS Pani Teresa Dobies, która powitała wszystkich uczestników, słownie i na wesoło, występem klubowego zespołu muzycznego. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na biesiadę do sali OSP.
Wczoraj w niedzielę 14 września br. byliśmy świadkami jedynego i niepowtarzalnego w powiecie płońskim wydarzenia zatytułowanego „I Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw Gminy Naruszewo 2014”, które miało miejsce w Krysku. W tym festiwalu sołectw uczestniczyli mieszkańcy 5 odważnych i bardzo kreatywnych wsi: Drochówka Rąbież, Sosenkowo, Nowe Naruszewo, Krysk – Nowy Krysk i Skarszyn, Sołtysi: Jerzy Rybicki, Wiesław Makowski, Grażyna Bielska, Marek Napiórkowski, Bogdan Kwiatkowski wspaniale zmobilizowali swoje społeczności. Uczestnicy konkursu zachwycili bardzo bogatą aranżacją stoisk, sztuka kulinarną, talentami literackimi: ujmującymi wierszami i skeczami odwołującymi się do miejscowych prominentnych osób, a także mocnymi głosami. Zauważamy, że bohaterowie tej niedzieli dali z siebie wszystko i gołym okiem było widać, że przygotowania do tej imprezy trwały tygodniami..
Szanowni Państwo,
przekazujemy analizę ankiet, które były przeprowadzone podczas posiedzenia Rady Decyzyjnej w dniu 17/07/2014 r. Badania zrealizowaliśmy w celu pozyskania informacji,na temat wagi istotności kryteriów oceny projektów. LGD – Przyjazne Mazowsze przygotowuje się do nowego okresu programowania i tworzenia nowej strategii rozwoju. Informacje zawarte w ankietach uzupełniają nasze dotychczasowe doświadczenia a także ograniczą ryzyko nieobiektywnego podejmowania decyzji przy wyborze projektów w nowej perspektywie.
Zachęcamy do zapoznania się z wynikami ankiet oraz przekazywania swoich uwag i spostrzeżeń dotyczących kryteriów wyboru projektów.
Fundacja im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży zaprasza do składania wniosków w trzeciej edycji konkursu na projekty tematyczne w ramach programu dla organizacji pozarządowych Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wnioski wstępne przyjmowane są - od 1 września do 15 października 2014, wnioski pełne - od 2 do 30 grudnia 2014 r.
Dotacje udzielane w ramach programu mają na celu: zwiększenie udziału obywateli w życiu publicznym, upowszechnianie wartości demokratycznych i praw człowieka, rozwój działalności rzeczniczej i kontroli obywatelskiej, wspieranie grup narażonych na wykluczenie, wzmocnienie kondycji organizacji pozarządowych i tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi trzeciego sektora.
W dniach 20 i 23 sierpnia 2014 odbyło się szkolenie na temat „Wskaźniki w procesie zarządzania Lokalną Strategią Rozwoju - ujęcie teoretyczne oraz praktyczne”.
W szkoleniu uczestniczyli członkowie organów kolegialnych LGD -PM oraz pracownicy biura. Zakres tematyczny obejmował zagadnienia m.in. takie jak: zasady prawidłowego konstruowania wskaźników i ich rola w monitoringu postępów realizacji projektów/ przedsięwzięć/celów LSR, proces przygotowania wskaźników, ocena efektywności LSR w oparciu o wskaźniki, system wskaźników LSR LGD – Przyjazne Mazowsze, ocena jakości oraz weryfikowalności, źródła danych dla wskaźników, najczęściej popełniane błędy. Szkolenie prowadził Marcin Bzdyra, ekspert w dziedzinie zarządzania projektami i rozwojem lokalnym.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach
Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach
Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność
Wszelkie prawa zastrzeżone. Lokalna Grupa Działania - Przyjazne Mazowsze
Projekt i realizacja: Konrad Stępień