Lokalna Grupa Działania – Przyjazne Mazowsze w dniu 18 września 2016 r., po raz kolejny uczestniczyła w Jesiennym Jarmarku „od pola do stołu”, organizowanym przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku .
W dniach 13-14 września 2016 r. grupa osób z LGD–Przyjazne Mazowsze odwiedziła Małopolskę, gdzie w ramach Wizyty Studyjnej gościła na obszarze LGD Gościniec 4 Żywiołów (gminy Stryszów, Mucharz, Lanckorona, Kalwaria Zebrzydowska). Celem wizyty było poznanie w praktyce zasad funkcjonowania inkubatora kuchennego. W wyniku prowadzonych konsultacji przez LGD–Przyjazne Mazowsze z mieszkańcami obszaru, zgłoszono potrzebę uruchomienia takiego inkubatora w powiecie płońskim.
LGD – Przyjazne Mazowsze wzięła udział w XI Płońskich Gminnych Dożynkach, które odbyły się w niedzielę 18 września 2016 r. w Skarżynie. Za plony dziękowali rolnicy z gminy Płońsk. Dożynki gminne są uroczystością, która nie tylko służy podtrzymywaniu tradycji, ale także przyczynia się do integracji społeczności lokalnej. Na uroczystość przybyli liczni przedstawiciele okolicznych miejscowości i szkół. Każda grupa przygotowała swój wieniec. Rozpoczęto uroczystą mszą polową a po mszy, po oficjalnym otwarciu uroczystości przez gospodarza imprezy wójta Aleksandra Jarosławskiego, odbył się ceremoniał dożynkowy. Następnie w części artystycznej można było podziwiać występy uczniów szkół gminnych, Orkiestry Dętej OSP Joniec, uczniów Szkoły Muzyki i Tańca „Nutka”, lokalnych zespołów „Buczące Rysie” i Fortuna. Atrakcją imprezy był koncert zespołu De Mono a na zakończenie pokaz kuglarski i występ zespołu After Party. Impreza była też okazją do wręczenia nagród między innymi za najładniejszy wieniec oraz przyznania odznaczeń dla osób wyróżnionych przez Ministra Rolnictwa, oraz podziękowań i wyróżnień.
Lokalna Grupa Działania–Przyjazne Mazowsze informuje o możliwości składaniawniosków w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich
Dla kogo pomoc?
W dniach 29 września - 28 października 2016 r. wnioski mogą składać rolnicy, domownicy bądź małżonkowie rolników podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie.
Warunkiem uzyskania pomocy finansowej będzie rozpoczęcie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Wnioskodawca będzie zobowiązany do rejestracji działalności przetwórczej, ale dopiero po podpisaniu z Agencją umowy o przyznaniu pomocy, a więc po uzyskaniu zapewnienia, że planowana inwestycja spełnia wymogi programu. Wsparciem objęte zostały następujące sektory przetwórstwa: mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż, ziemniaków a także jaj, miodu, lnu i konopi oraz roślin oleistych i wysokobiałkowych.
Rodzina to najważniejsza, podstawowa komórka społeczna, na której opiera się całe społeczeństwo, podkreśliła pani Wójt Naruszewa Beata Pierścinska rozpoczynając imprezę. I to właśnie rodzina była tematem przewodnim Festynu Rodzinnego w Krysku zorganizowanego przez gminę Naruszewo 20 sierpnia 2016 r.W celu spędzenia rodzinnie sobotniego popołudnia gmina Naruszewo „zabrała” wszystkich uczestników imprezy na egzotyczne wakacje do Afryki.
W poniedziałek, 15 sierpnia 2016 r. pracownicy Lokalnej Grupy Działania – Przyjazne Mazowsze uczestniczyli w Festynie Rodzinnym, zorganizowanym przy OSP w Jońcu. Impreza ta połączona z obchodami 96 rocznicy Bitwy nad Wkrą rozpoczęła się Mszą Świętą polową w intencji Ojczyzny i Obrońców Mazowsza, następnie uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie złożyli kwiaty przy Pomniku Żołnierzy Polskich poległych w 1920 r. Oficjalnego otwarcia Festynu Rodzinnego ok. godz. 15 dokonał Wójt Gminy Joniec Pan Marek Czerniakowski życząc wszystkim zebranym, a zwłaszcza dzieciom, miłej zabawy.
Ponad 100 osób przybyło na konferencję „Zasady udzielania pomocy finansowej przez LGD-Przyjazne Mazowsze” zorganizowaną przez stowarzyszenie dla mieszkańców powiatu płońskiego. Spotkanie odbyło się 10 sierpnia br. w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym w Płońsku. Wśród uczestników byli potencjalni beneficjenci; przedsiębiorcy, rolnicy, samorządowcy, przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych, parafii.
Lokalna Grupa Działania-Przyjazne Mazowsze zdobyła w konkursie środki finansowe na realizację Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014-2020. Mieszkańcy gmin: Baboszewo, Czerwińsk nad Wisłą, Dzierzążnia, Joniec, Naruszewo, Nowe Miasto, Płońsk, Raciąż, Miasto Raciąż, Sochocin i Załuski mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów z zakresu przedsiębiorczości, współpracy gospodarczej. Stowarzyszenia, parafie i samorządy gminne zyskają pieniądze na rozwój ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej lub kulturalnej, zachowanie dziedzictwa lokalnego, a także promowanie obszaru. Wielkość środków, które oferują LGD-y zależy od liczby mieszkańców zamieszkujących obszar objęty Lokalną Strategią Rozwoju (LSR). LGD-Przyjazne Mazowsze dysponuje kwotą 8 mln zł na wspomniane powyżej rodzaje działań. Ponad 4 mln zł przeznaczyliśmy na rozwój przedsiębiorczości poprzez zakładanie działalności gospodarczej i rozwój mikroprzedsiębiorstw oraz wspieranie współpracy gospodarczej w zakresie krótkich łańcuchów dostaw, sieciowania usług lokalnych, usług turystycznych. Każdy projekt z zakresu przedsiębiorczości składany do LGD ma tworzyć co najmniej jedno miejsce pracy. Strategia LGD- Przyjazne Mazowsze zakłada, że beneficjenci utworzą co najmniej 33 miejsca. Oferujemy wsparcie dla grup defaworyzowanych z uwagi na dostęp do rynku pracy. Preferujemy osoby bezrobotne należące do jednej z grup – młode do 30 roku życia, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka, powyżej 50 roku życia oraz długotrwale bezrobotne.
Nowa perspektywa finansowa, w ramach PROW na lata 2014 – 2020, stawia przed kadrą odpowiedzialną za wdrażanie strategii nowe wyzwania. By jak najlepiej im sprostać zorganizowaliśmy, w dniach 23, 26 i 27 lipca, cykl szkoleń dla członków Rady stowarzyszenia, Zarządu oraz pracowników biura Lokalnej Grupy Działania-Przyjazne Mazowsze.
W OSP w Jońcu dniu 17.07.2016 spotkali się mieszkańcy jednej z wsi w gminie Joniec na Drugim Integracyjnym Spotkaniu Sołectwa Joniec-Kolonia pod tytułem: " Od dzieciaka do Starszaka".
Spotkanie rozpoczęła pani sołtys Magdalena Poświata, prosząc by Wójt Gminy Joniec pan Marek Czerniakowski przeczytał bajki dla najmłodszych. Pan Wójt wybrał dwa opowiadania Sławy Snihur pt.: "Dumna Rudokita" i " Rajd samochodowy".
Targowisko Gminne w Nowym Przybojewie w sezonie truskawkowym słynie z największej giełdy truskawkowej w kraju. Truskawki z gminy Czerwińsk nad Wisłą i okolic przyciągają handlowców z całej Polski, którzy poszukują ładnej i świeżej truskawki. Miejscowi producenci oferują piękne owoce, kuszące smakiem, barwą i zapachem. W sobotę 11 lipca 2016 r. Gmina Czerwińsk nad Wisłą już po raz kolejny zorganizowała imprezę tematyczną pn. „Święto Truskawki” na zakończenie sezonu truskawkowego.
Lokalna Grupa Działania – Przyjazne Mazowsze wraz z trzema partnerami z Mazowsza: Stowarzyszeniem LGD Rozwoju Ziemi Płockiej, LGD „Wspólny Trakt” oraz Stowarzyszeniem Nasza Wkra, na zlecenie Województwa Mazowieckiego zorganizowała konferencję pt. „Drzewa tlenowe – korzystna inwestycja – zdrowszy klimat”.
W maju 2016 r. Lokalna Grupa Działania – Przyjazne Mazowsze podpisała z Zarządem Województwa Mazowieckiego umowę ramową, na realizację projektów w ramach Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (inicjatywa Leader). Dzięki temu mieszkańcy obszarów wiejskich, występując z wnioskami do LGD-Przyjazne Mazowsze, skorzystają ze środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach
Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach
Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność
Wszelkie prawa zastrzeżone. Lokalna Grupa Działania - Przyjazne Mazowsze
Projekt i realizacja: Konrad Stępień